Zmiana czasu na zimowy także w tachografach!

Data: 23.10.2020 r. Autor: LONTEX
Już w ten weekend - z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Jest to w szczególności istotna informacja dla kierowców zawodowych, których pojazd wyposażony jest w tachograf analogowy. Czas pracy kierowców jest skrupulatnie rejestrowany więc niedopełnienie tego obowiązku będzie wiązać się z nieprawidłowościami w ewidencji. 
 
Mimo, iż większość pojazdów wyposażona jest w tachografy nowej generacji to na drogach wciąż można spotkać takie z analogami. W tachografach analogowych, aby przestawić czas należy przesunąć zegar o 23 godziny do przodu (wykonujemy jeden pełny obrót tarczy i dodatkowo przesuwamy o 11 godzin). Po dokonanej zmianie zaleca się by włożyć testowo wykresówkę, a następnie po kilku minutach wyjąć. Dzięki temu będziemy mieli pewność czy wykres został narysowany w odpowiednim miejscu.
 
Tachografy cyfrowe pracują w trybie czasu uniwersalnego UTC (Coordinated Universal Time). Godzina przestawia się sama wraz z obowiązującą strefą czasową. Za cały zabieg odpowiada program, który rozlicza czas pracy kierowcy i w algorytmie dokona zmiany strefy. Cała zmiana zależna jest od tego, w jakim kraju obecnie przebywa pojazd.