Lokalizator GPS do samochodu

 

Czym jest lokalizator GPS?

Lokalizator pojazdu to urządzenie z wbudowanym modułem Global Positioning System. Służy do lokalizowania pojazdu i śledzenia jego trasy.
 

Jak działa urządzenie GPS do auta?

Lokalizator poprzez nadajnik umieszczony w samochodzie wysyła sygnał do satelitów. Sygnał wraca z informacją o pozycji satelitów, a następnie jest przekazywany na serwer, który przelicza uzyskane dane na współrzędne położenia pojazdu. W ten sposób otrzymujemy informację o tym, gdzie znajduje się nasz pojazd. Czasami w miejscach gdzie niebo nie jest widoczne (np. w zamkniętych pomieszczeniach) sygnał GPS jest zagłuszony. W takich sutuacjach urządzenie z wbudowaną kartą SIM korzysta ze stacji bazowych GSM, i wykorzystuje sygnał radiowy.
 

Jaki GPS do auta?

Wiele osób zastanawia się jaki GPS do samochodu wybrać. Tak na prawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy od potrzeb. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rozmiary, wagę samego urządzenia i sposób montażu. Najmniej inwazyjne będą lokalizatory GPS do gniazdka zapalniczki lub do gniazda OBD. W niektórych przypadkach, gdy urządzenie do śledzenia pojazdu powinno być niewidoczne lub podpięte do zasilania stałego, montaż powinien się odbyć u uprawnionego instalatora. Taką usługę oferują oddziały firmy LONTEX. Przy wyborze trackera GPS Istotny będzie także jego koszt utrzymania i platforma do śledzenia. Warto by interfejs był po polsku i by aplikacja oferowała śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym.
 

GPS z funkcją e-TOLL

Wszyscy kierowcy poruszający się po wybranych odcinkach autostrad A2 i A4, mają obowiązek wnoszenia opłat przez system e-TOLL. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z urządzenia do poboru opłat, ponieważ nie trzeba wtedy pamiętać o zakupie biletu. Obecnie nie ma też konieczności montażu dwóch urządzeń, ponieważ na rynku pojawiły się lokalizatory GPS z funkcją e-TOLL. Monitoring gps pojazdów wzogacony o funkcję poboru opłat e-TOLL to obecnie najlepsze rozwiązanie dla flot pojazdów firmowych. Takie lokalizatory znajdują się w ofercie LONTEX.
 
 

Zalety lokalizatorów do śledzenia samochodu

Monitoring gps pojazdów jest bardzo popularny w przedsiębiorstwach transportowych.
Umieszczony w pojeździe moduł śledzący GPS pozwala na śledzenie pojazdu w czasie rzeczywistym. Pracodawca może podejrzeć przebytą trasę i wyciagnąć raporty prędkości. Dzięki kontrolowaniu pracy kierowców można zoptymalizowac i udoskonalić pracę całej floty, na przykład zmniejszyć zużycie paliwa poprzez opracowanie bardziej optymalnych tras. Ponadto kierowcy, którzy posiadają w pojeździe urządzenie GPS częściej przestrzegają przepisów drogowych i jeżdżą bardziej ekologicznie. Śledzenie lokalizacji pojazdu służbowego może okazać się przydatne w przypadku kradzieży pojazdu, ponieważ nadajnik umożliwi odnalezienie auta. Z tego powodu geolokalizacja pojazdów to temat, który zainteresował osoby prywatne. Tak więc posiadanie monitoringu GPS to świetne rozwiązanie nie tylko dla flot pojazdów firmowych, ale także dla zwykłych uzytkowników.
 
 

Gdzie umieścić lokalizator w pojeździe?

Umieszczenie urządzenia GPS w pojeździe zalezy od kilku czynników. W przypdku pojazdów ciężarowych lokalizatory montuje się najczęściej wewnątrz kabiny, w pobliżu zasilania, tachografu i magistrali CAN, do których jest podpięte urządzenie. W przypadku floty samochodów osobowych miejsce montażu jest także w pobliżu magistrali CAN, jednak dostep do niej jest łatwiejszy. Lokalizatory umieszcza się więc w pobliżu radia, kierownicy, schowków lub nawiewów. Istotny jest łatwy dostęp do instalacji elektrycznej pojazdu oraz niska inwazyjność montażu.
 
 

Urządzenie GPS Teltonika FMB920 z funkcją e-TOLL

 

 

 

 

e-TOLL a GPS

Lokalizator GPS FMB920 - SPECYFIKACJA

Koszt utrzymania: ok. 20 zł/rok
Możliwości podłączenia: 3/3 – Podłączenie na stałe, podłączenie do gniazda OBD, podłączenie do złącza zapalniczki.
Konieczność ładowania: Nie – lokalizator można podłączyć do akumulatora samochodu przez kabel OBD lub zestaw kabli do montażu na stałe.
Wbudowana bateria: Tak.
Rozmiary i waga: Ok. 4 x 7 cm
Platforma do śledzenia: Polska, bezpłatna

Lokalizator GPS FMB920

 
Gabriela Kołoczek
Specjalistka ds. sprzedaży e-TOLL / GPS
Joanna Mieszczak
Specjalistka ds. sprzedaży e-TOLL / GPS

Montaż GPS wykonasz we wszystkich oddziałach LONTEX

 
trwa ładowanie ...

Prosty MONITORING GPS

Oferowany MONITORING GPS działa standardowo na terytorium Polski. Jeśli chcesz korzystać z niego za granicami Polski (w UE) złóż wniosek o włączenie roamingu, przesyłając informację na dtetoll@lontex.pl. W informacji prześlij nam: IMEI urządzenia oraz dane firmy / osoby, na którą zarejestrowane jest urządzenie. 
 
| Mapa | Historia tras | Raport trasy | Raport przebiegu floty | Raport przekroczenia granic | Udostępnienie lokalizacji | 

Podstawowe funkcje prostego MONITORINGU GPS

Mapa

Zbiór wszystkich pojazdów zarejestrowanych w usłudze Monitoringu GPS, widocznych na jednej mapie. Po kliknięciu w pojazd wyświetla się ostatnia trasa pojazdu.

Historia tras

Miejsce, w którym możemy wyświetlić historię trasy z konkretnego dnia, zakresu dat dla konkretnego pojazdu. Wygenerowany raport wyświetlony jest na mapie. Wszystkie trasy z danego zakresu wyświetlają się w kolumnie po lewej stronie mapy.

Raport trasy

Raport generowany dla konkretnego pojazdu oraz wybranej daty lub zakresu dat. Jest to raport tekstowy
z dodatkowym podsumowaniem za wybrany okres. Raport opiera się na danych:
  • dystans
  • czas trwania,
  • dystans z GPS,
  • średnia prędkość,
  • maksymalna prędkość.
Dodatkowo dla każdej trasy z wybranego okresu można zobaczyć mapę z wykreśloną trasą. Raport można wygenerować do pliku PDF, XLS oraz wyświetlić bezpośrednio na stronie.

Raport przebiegu floty

Raport generowany dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w usłudze. Raport w formie tekstowej, ma na celu podsumowanie danych:

  • czas jazdy,
  • czas postojów,
  • dystans GPS,
  • średnia prędkość,
  • maksymalna prędkość.
Raport można wygenerować do pliku PDF, XLS oraz wyświetlić bezpośrednio na stronie.

Raport prekroczenia granic

Raport generowany dla konkretnego pojazdu oraz daty lub zakresu dat. Celem raportu jest wykazanie, kiedy pojazd przekraczał granicę państwa. Raport można wygenerować do pliku PDF, XLS oraz wyświetlić bezpośrednio na stronie.

Udostępnianie lokalizacji

Funkcja ma na celu udostępnienie lokalizacji wybranego pojazdu na określony czas. Dla udostępnionego pojazdu wygeneruje się link, dzięki któremu nawet osoba niezarejestrowana w usłudze będzie mogła mieć dostęp do lokalizacji wybranego pojazdu.