Zmiana czasu letniego na zimowy także w tachografach!

Data: 25.10.2018 r. Autor: LONTEX
Zmiana czasu letniego na zimowy, jaka będzie miała miejsce w ten weekend, z soboty na niedzielę pozwoli nam przedłużyć sen o godzinę. Obowiązkowe przestawienie zegarów to również istotna informacja dla zawodowych kierowców, których codzienna jazda jest skrupulatnie rejestrowana. Niedopełnienie obowiązku zmiany czasu wiąże się z nieprawidłowościami w ewidencji, co może skutkować grzywną dla kierowcy.
 
Jak dokonać zmiany czasu w tachografie analogowym?
 
Mimo iż coraz mniej kierowców korzysta z tachografów analogowych to nadal można je ujrzeć w pojazdach. W tym rodzaju urządzeń, by przedstawić czas z letniego na zimowy należy przesunąć zegar o 23 godziny do przodu (wykonujemy jeden pełny obrót tarczy i dodatkowo przesuwamy o 11 godzin). Po zmianie czasu zalecane jest, by włożyć testowo wykresówkę, następnie po kilku minutach wyjąć. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mieli pewność czy wykres został narysowany w odpowiednim miejscu - doradza Marek Herma, dyrektor serwisu prawnego firmy LONTEX. 
 
Jak dokonać zmiany czasu w tachografie cyfrowym?
 
Tachografy cyfrowe pracują w trybie czasu uniwersalnego UTC. Oznacza to, że godzina przestawia się wraz z obowiązującą strefą czasową. W takim przypadku za całość odpowiada program, który rozlicza czas pracy kierowcy i sam w algorytmie dokona zmiany strefy. Cała zmiana zależna jest od tego, w jakim kraju obecnie znajduje się pojazd. Zmianie manualnej dokonanej przez kierowcę podlega tylko tzw. czas lokalny.