Nowe restrykcje - transport

Data: 22.10.2020 r. Autor: LONTEX
Szanowni Państwo, 
poniżej przedstawiamy informacje odnoszące się do transportu drogowego i kilku nowych restrykcji w związku z COVID-19 w Europie. 
 

AUSTRIA: Covid-19 – nowe wytyczne nie dotyczą transportu towarów i osób.

 
Od 17 października na terenie Austrii dla osób wjeżdżających obowiązują nowe przepisy dotyczące Covid-19.
 
Zmianę reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Społecznych, Zdrowia i Ochrony Konsumentów i dotyczy osoby przybywające do Austrii z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Andory, Monako, San Marino, Watykanu, Szwajcarii oraz Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie z art. 8, ust. 1 obostrzenia nie dotyczą transportu towarów i osób.

 

BELGIA: Wprowadzenie godziny policyjnej – wymagane zaświadczenie zwalniające dla transportu drogowego.

 
W poniedziałek, 19 października rząd belgijski przyjął zmianę dotyczącą nowych restrykcji w celu zminimalizowania zachorowań na Covid-19.
Nowe ograniczenia wprowadzają godzinę policyjną od 00:00 do 05:00 – obowiązuje zakaz poruszania się po drogach publicznych.
Kierowcy w dalszym ciągu mogą wykonywać pracę – po okazaniu odpowiedniego zaświadczenia, które ma na celu uzasadnienie podróży służbowej kierowcy oraz miejsca wykonywanej pracy.
Zwolnienie reguluje art. 16 rozporządzenia ministerialnego z 18 października 2020.
 
Zaświadczenie zostało przygotowane przez belgijskie stowarzyszenie przewoźników FEBETRA - link do niego zamieszczamy poniżej (wersja oryginalna wraz z tłumaczeniem).
 
 
 

ŁOTWA: Wymagane wypełnienie elektronicznej deklaracji przed wjazdem na teren kraju

 
Kierowcy wjeżdżające na teren Łotwy zobowiązane są do wypełnienia deklaracji elektronicznej nie później niż 48h przed wjazdem na teren kraju.
Po wypełnieniu deklaracji zostanie wygenerowany kod QR, który należy okazać służbie celnej.
Dane o deklaracji mają ważność maksymalnie 30 dni.
Deklaracja dostępna na stronie: www.covidpass.lv
 

BIAŁORUŚ wprowadza obowiązkową kwarantannę – zwolniony transport drogowy.

 

Dla obywateli Polski wjeżdżających na teren Białorusi od 22 października obowiązuje 10 dniowa kwarantanna.
Zmianę reguluje: Rozporządzenie Rady Ministrów Republiki Białorusi z dnia 13 października 2020 r. nr 591 w sprawie zmiany rozporządzenia Rady Ministrów Republiki Białorusi z dnia 25 marca 2020 r. nr 171 i z dnia 8 kwietnia 2020 r. nr 208.
 
Transport drogowy jest zwolniony z obowiązkowej kwarantanny. KLIKNIJ
 

FRANCJA wprowadza godzinę policyjną – zwolniony transport drogowy i towarów – wymagane zaświadczenie dla kierowcy.

 
17 października została wprowadzona godzina policyjna między 21:00 a 06:00. Obostrzenia dotyczą 10 lokalizacji: Paryż, Region Île-de-France, Lyon, Aix-en-Provence, Marsylię, Tuluzę, Lille, Montpellier, Grenoble, Rouen, Saint-Étienne. Zmianę przewidziano na 4 tygodnie. Rząd francuski zastrzega sobie prawo do przedłużenia restrykcji.
Art. 51 dekretu 2020-1262 z 16 października 2020 r. potwierdza, że ograniczenia nie dotyczą transportu towarów i osób. Żeby spełnić warunek kierowca jest zobowiązany do posiadania zaświadczenia od pracodawcy, które potwierdza wykonywanie pracy.
Powyższe informacje dotyczą również kierowców na samozatrudnieniu, którzy muszą wypełnić deklarację.
 
Przewidziane są sankcje za nieprzestrzeganie godziny policyjnej oraz brak zaświadczenia:
• Kara w wysokości 135€, może zostać podwyższona do 375 € w przypadku braku zapłaty lub braku odwołania w terminie wskazanym na mandacie
• Ponowne niezastosowanie się do godziny policyjnej w ciągu 15 dni to kara w wysokości 200 € z możliwością podniesienia do 450 € w przypadku braku zapłaty lub braku odwołania w terminie wskazanym na mandacie
• Po 3 wykroczeniu do 30 dni kara może sięgnąć nawet 3750 € oraz 6 miesięcy pozbawienia wolności